Testy na prawo jazdy: do czego właściwie służy ABS?

Pytania dotyczące układu ABS potrafią czasem przyprawić odrobinę trudności podczas rozwiązywania testów na prawo jazdy. Do czego właściwie służy ABS i jak należy hamować autem wyposażonym w niego? 

testy na prawo jazdy
Pytanie z oficjalnej puli egzaminacyjnej. Testy na prawo jazdy zdamyto.com

Czym jest ABS i z jakim układem działa?

Wbrew pozorom ABS to nie taka nowinka techniczna. Pierwszy patent na ten układ pochodzi z lat dwudziestych ubiegłego stulecia. W 1941 roku pisano zaś, że "W próbach są urządzenia (regulatory Piganeau), które przeciwdziałają niebezpiecznemu blokowaniu hamulców. Regulator, który czyni hamulce możliwymi do wykorzystania w każdych warunkach, wielkim postępem na drodze do podniesienia bezpieczeństwa ruchu samochodowego".

ABS (Anti-Lock Braking System) to układ stosowany w pojazdach mechanicznych w celu zapobiegania blokowaniu kół podczas hamowania i jest elementem układu hamulcowego. Zapobiega on zjawiskom występującym po zablokowaniu kół, takim jak ściąganie samochodu w bok, wirowanie samochodu, utrata kontroli nad kierowaniem samochodem. Długość drogi hamowania pojazdu wyposażonego w system ABS w porównaniu do identycznego pojazdu bez tego systemu uzależniona jest od kilku czynników, takich jak: warunki zewnętrzne oraz umiejętności kierowcy. Układ najczęściej... wydłuża a nie skraca drogę hamowania, ale przypomnij sobie do czego tak naprawdę służy.

Jak hamować?

Auto bez ABS. Podczas hamowania musisz starać się utrzymać kontrolę nad samochodem. Zbyt słabe hamowanie wydłuża drogę hamowania, a zbyt mocne prowadzi do utraty sterowności. Zaleca się, by przy konieczności silnego hamowania stosować hamowanie przerywane. Hamowanie to polega na intensywnym wciśnięciu hamulca, a w momencie, gdy koła przestają się obracać, odpuszczeniu hamulca, by natychmiast znów silnie nacisnąć hamulec. W momentach silnego naciśnięcia hamulca uzyskuje się dużą siłę hamowania, a w momentach puszczenia asymetria oporów toczenia hamuje ruch poprzeczny samochodu, umożliwiając jego sterowanie.

Auto z ABS najefektywniejszym sposobem hamowania jest jak najszybsze i jak najmocniejsze wciśnięcie pedału hamulca i jednoczesne wciśnięcie pedału sprzęgła.

 

Cała oficjalna baza pytań stosowanych na egzaminach państwowych już dostępna na zdamyto

 

Image: