Numeru PKK nie musisz wyrabiać samodzielnie

Zanim zapiszesz się na kurs nauki jazdy musisz odwiedzić wydział komunikacji celem utworzenia profilu kandydata na kierowcę, którego potwierdzeniem jest tzw numer PKK.

Tak naprawdę numer PKK możesz wyrobić na trzy sposoby:

 1. Osobiście
 2. Poprzez osobę upoważnioną
 3. Elektronicznie

PKK osobiście

Numer wyrobisz we właściwym miejscowo ze względu na miejsce zameldowania wydziale komunikacji. W tym celu musisz przedstawić dowód tożsamości, zdjęcie do prawa jazdy oraz odpowiednie orzeczenie lekarskie.

PKK przez osobę upoważnioną

Do wyrobienia profilu kandydata na kierowcę możesz upoważnić bliską ci osobę, a nawet pracownika nauki jazdy (upoważniasz osobę a nie naukę jazdy).

utworzenie pkk
Wzór pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wydanie profilu kandydata na kierowcę.

PKK przez internet

Profil wyrobisz dzięki platformy  ePUAP. Jak uzyskać PKK przez internet?

 1. Dokonaj opaty za prawo jazdy. Możesz wykonać przelew na na konto urzędu. Opłata: 100,50 zł, no chyba, że jesteś dyplomatą, wówczas płacić nie musisz.
 2. Wniosek o wydanie prawa jazdy wyślij  wraz ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami za pośrednictwem platformy ePUAP. Listę potrzebnych dokumentów znajdziesz w niżej „Co musisz przygotować”. Jak to zrobić?
  • zaloguj się na swoje konto na platformie ePUAP,
  • znajdź usługę „Uzyskanie prawa jazdy”,
  • wypełnij formularz i dołącz wszystkie potrzebne dokumenty. Listę potrzebnych dokumentów znajdziesz w sekcji „Co musisz przygotować”,
  • wyślij wniosek do odpowiedniego urzędu. Który urząd jest odpowiedni dowiedz się w sekcji „Gdzie możesz wysłać wniosek”.
 3. Wyślij pocztą oryginały dokumentów:
  • zdjęcie,
  • oryginał orzeczenia lekarskiego,
  • oryginał zgody rodziców – jeśli nie masz jeszcze 18 lat.
   Dokumenty wyślij pocztą do urzędu, do którego wyślesz wniosek przez platformę ePUAP.
 4. Numer Profilu Kandydata na Kierowcę otrzymasz po dwóch dniach roboczych. Numer zostanie dostarczony na Twoje konto ePUAP lub pocztą – w zależności od tego, co wskażesz we wniosku.W niektórych sytuacjach może to potrwać do 1 miesiąca – jeśli urząd musi wyjaśnić Twoją sytuację (gdy na przykład kandydat otrzyma negatywne orzeczenie lekarskie albo okaże się, że kandydat uzyskał prawo jazdy za granicą). Jeśli sytuacja będzie wymagała dodatkowych wyjaśnień sprawa może potrwać nawet do 2 miesięcy.

Zobacz: testy na prawo jazdy zdamyto: Pełna oficjalna baza egzaminacyjna.

Image: