Nowe pytania w testach na prawo jazdy 2019?

W 2019 roku należy spodziewać się zmian w testach na prawo jazdy. Część z nich będzie wymuszona zmianami w przepisach, inne będą wynikać z planowanych zmian w puli egzaminacyjnej.  

Z dniem uruchomienia w WORD-ach nowych testów na prawo jazdy  było wiadome, że baza pytań będzie sukcesywnie rosnąć. Wprawdzie na przestrzeni ostatnich lat faktycznie pytań przybyło, jednak ostatnie zmiany polegają jedynie na ich usuwaniu.

Tzw. Komisja weryfikacyjna czuwająca nad poprawnością pytań egzaminacyjnych raz na jakiś czas usuwa niektóre niejasne lub wręcz błędne pytania, czasem jednak zdarzają się zmiany w prawie drogowym, które wymuszają korektę bazy egzaminacyjnej.

Najnowsza zmiana w testach na prawo jazdy miała miejsce 1 października tego roku. Tego dnia weszła w życie nowelizacja prawa o ruchu drogowym zwalniająca z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania do kontroli określonych dokumentów. Dziś trzeba posiadać przy sobie ani dokumentu potwierdzającego zawarcie polisy OC, ani dowodu rejestracyjnego. Z bazy egzaminacyjnej zniknęły więc pytania, które nie pasowały do nowych przepisów kodeksu drogowego. Niestety część mniej lub bardziej (a czasem bardzo) popularnych testów na prawo jazdy bardzo długo oferowało nieaktualną bazę pytań, zdarza się, że są one w obiegu do dziś.

Planowane są dalsze zmiany w przepisach. Ministrowie cyfryzacji i infrastruktury zapowiedzieli dalej kolejne zmiany:

  • likwidacja karty pojazdu,
  • rezygnacja z nalepki kontrolnej na szybę,
  • możliwość zachowania dotychczasowej tablicy rejestracyjnej,
  • zniesienie kary za brak dokumentu prawa jazdy i rezygnacja z obowiązku posiadania go.
  • rezygnacja z tymczasowego dowodu rejestracyjnego
  • wprowadzenie szkoleń dla młodych kierowców

Wymienione wyżej zmiany spowodują konieczność usunięcia kolejnych pytań z puli egzaminacyjnej, podobnie jak miało to miejsce w przypadku październikowych zmian.

Zmiany w prawie jazdy

Już w początkach 2019 roku, bo w marcu prawo jazdy czeka zmiana. W pewnym sensie można nazwać ją rewolucją, bowiem z dokumentu ma zniknąć rubryka dotycząca adresu zamieszkania. Testy na prawo jazdy zmienią się więc podobnie, bowiem niektóre pytania odnoszą się właśnie do prawa jazdy, dokładniej do obowiązku jego wymiany w przypadku zmiany zawartych w nim danych.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że umieszczanie w prawie jazdy adresu jest dodatkowym kłopotem, często generującym dodatkowy koszt – prawo jazdy trzeba przecież wymienić jeśli zmieni się adres zamieszkania kierowcy.

Prawo jazdy ma potwierdzać jedynie uprawnienia do kierowania, a nie miejsce zamieszkania kierowcy.

W testach na prawo jazdy będą nowe pytania

Nowe pytania do testów na prawo jazdy już są opracowane i powsają kolejne. Poszerzenie puli egzaminacyjnej powinno nastąpić w 2019. Ile ich będzie? Dokładnie nie wiadomo, pewne jest jednak, że będzie ich kilkaset.

 

 

Image: