Nauka teorii: jak przygotować się z testów na prawo jazdy

Testy na prawo jazdy nie stanowią zbioru przesadnie trudnych pytań, chociaż w puli egzaminacyjnej jest kilka podchwytliwych. Prawda jest jednak taka, że najtrudniejsze pytania z testów na prawo jazdy odnoszą się tak naprawdę do podstaw, a błędy wynikają z pospiechu, lub niewłaściwego przygotowania się. 

Jak uczyć się testów na prawo jazdy aby zdać teorię?

  1. Dobrze przygotuj się z teorii. Chodzenie na wykłady i lektura podręcznika do nauki jazdy bardzo pomogą Ci przed egzaminem. Musisz wiedzieć, że testy na prawo jazdy to nie sam kodeks drogowy ale i zagadnienia odnoszące się do kodeksu karnego, pierwszej pomocy, techniki kierowania pojazdem itd. Doskonałym rozwiązaniem jest e-podręcznik zdamyto.
  2. Nie rozwiązuj w kółko testów. Taki system nauki sprawi, że program losujący pytania testowe poda ci kilka-kilkanaście razy te same pytania, inne zaś nie będą wyświetlone. Przydział pytań z poszczególnych działów odbywa się trybem losowym. A to z kolei oznacza, że ślepy los nie pozwoli Ci poznać wszsystkich pytań z bazy egzaminacyjnej.
  3. Zapoznaj się z całą bazą pytań. Niestety całą bazę testów na prawo jazdy trzeba poznać. Jest ona dostępna jest ona na stronach ministerstwa infrastruktury, ale gotowe do nauki testy na prawo jazdy w trybie nauki egzaminu udostępnia zdamyto.com (z dostępem na komórkę i komputer). Na zdamyto użyj opcji Nauka działami.
  4. Zalicz poszczególne działy. Takie rozwiązanie sprawi, że łatwe dla Ciebie pytania pojawią się jedynie raz, inne – nie przerobione lub te na które padały błędne odpowiedzi będą wyświetlane do skutku. Aż je pojmiesz. Taki system inteligentnego przydzielania pytań oferuje właśnie zdamyto.
  5. Czytaj uzasadnienia do odpowiedzi. Łatwiej będzie Ci pojąć o co tak naprawdę chodzi w pytaniu.
  6. Czytaj uważnie pytania. U-WAŻ-NIE! Zauważyłeś, że nie ma punktu 4?Nie? Czyli czytasz nieuważnie. Jest kilka pytań, które wymagają dokładnego przeczytania ich treści (np to odnoszące się do nieprawidłowego poziomu oleju, czy skrzyżowań o ruchu okrężnym ze znakiem c-12). Czasem jedno słowo odwraca kompletnie treść i sens pytania. Zdarza się, że to samo na pozór pytanie ma inne odpowiedzi, a wszystko przez… zastosowanie tej samej grafiki ilustrującej. Szerzej pialiśmy o tym tutaj: Wtopy na teorii, czyli to samo zdjęcie-różne pytania.
  7. Przeglądaj swoje statystyki. Tam właśnie znajdziesz nie tylko najtrudniejsze dla Ciebie pytania, ale i całe działy, które sprawiają Ci najwięcej trudności.

I jeszcze jedno. Nie zapisuj się na egzamin teoretyczny, jeśli nie czujesz iż jesteś na niego gotowy(a). Jeśli liczysz na to, że może Ci się uda – niemal z pewnością będzie odwrotnie.

Image: